Pomoc rozděleným párům i 50 000 podpisů. 13 věcí, které se nám letos společně podařily

Už je zase čas se ohlížet. Letošek byl speciální, a tak bude speciální i náš přehled. Přečtěte si, co nás v roce 2020 potrápilo, ale hlavně co se povedlo. Ano, i letos jsme se dočkali dobrých zpráv.

Na začátek jedna špatná. O manželství pro všechny Sněmovna nehlasovala ani letos. Ale nevzdali jsme to – debatovali jsme, mluvili s politiky a političkami, spustili jsme online petici. A společně jsme čelili nečekaným zvratům.

Jak jsme zvládli covid-19?

Když přišla první vlna pandemie, pomáhali jsme tam, kde to bylo potřeba. V průběhu celého roku jsme potom střežili, aby se na gay a lesbické páry nezapomínalo v rámci vládních opatření spojených s pandemií. Bohužel se to stalo hned třikrát.

Letošní situace odhalila další nevýhody registrovaného partnerství. Dokud budou existovat dvě kategorie – manželství a registrované partnerství –, bude se na registrované páry a jejich děti pořád zapomínat a koukat svrchu. A platilo by to bohužel, i kdyby dostali víc práv, než mají nyní.

A teď už jedno po druhém.

1. Podpora manželství pro všechny u nás vzrostla na 67 %

Ukázal to výzkum agentury MEDIAN, který jsme společně zveřejnili v lednu. Rostoucí podpora veřejnosti je podle nás nad slunce jasná známka toho, že je Česko na nový zákon připravené.

2. Ukázalo se, že by rovné manželství dost pomohlo české ekonomice

Tohle zase zjistila organizace Open For Business. Její analýza vyšla taky ještě v lednu a vyplynulo z ní, že by manželství pro všechny do státní kasy přineslo nejmíň 2,7 milardy korun.

Slabší chvilka

Debata o manželství pro všechny, která se 9. ledna odehrála na půdě Poslanecké sněmovny, už nás tolik nepotěšila. Stala se z ní spíš přehlídka urážek a argumentačních faulů. Přečtěte si, co o tom napsal náš šéf Czeslaw Walek. Ale pak se vraťte, dál to budou zase pozitivní zprávy.

3. Valentýna jsme oslavili s filmem Freedom to Marry

Tenhle dokument o americké iniciativě za manželství pro všechny nás motivuje už od začátku. Na jeden únorový víkend jsme pro české diváky a divačky získali možnost, aby se na něj podívali online. A to ještě nikdo netušil, že se z domácího kina letos stane takový fenomén… 

4. Dostali jsme se do Napřímo, speciálu TV Nova

Duhové rodiče a jejich děti tam zastoupily Petra Doušová a Anička Toušová, které spolu vychovávají dvouletou dceru Alexandru, a také předseda STAN Vít Rakušan. Skvělá práce! Ze strany lidoveckého předsedy Mariana Jurečky tam naopak zaznělo pár opravdu podivných argumentů. Přečtěte si, jak je naše právnička Adéla Horáková vyvrátila.

5. Pomáhali jsme, kde to šlo

V dubnu se priority rychle změnily. Všem tehdy šlo o stejnou věc – zvládnout rozjíždějící se pandemii. Hned po vyhlášení nouzového stavu jsme přemýšleli, jak můžeme pomoci i my.

Svoje sociální sítě jsme poskytli organizacím i jedincům, kteří nabízeli nebo sháněli pomoc. Kromě toho jsme šili a distribuovali roušky, pomáhali medikům a poskytli online právní poradnu. Uspořádali jsme dobročinnou sbírku a s ní spojené benefiční představení s Divadlem LETÍ. Taky online, samozřejmě.


I tým Jsme fér se letos setkával hlavně virtuálně.

6. Spustili jsme seriál Láska rozdělená koronavirem

To bylo poprvé, co jsme upozornili na to, že se stát ke gay a lesbickým párům nechová férově. Právě v krizových situacích se nejvýrazněji ukazuje, že registrovaní partneři jsou oproti manželům znevýhodněni. A že manželství pro všechny by ulehčilo život spoustě párů. Třeba Ladislavovi a jeho partnerovi z USA.


Slabší chvilka

V červnu se všichni radovali z volnějších opatření, ale připomněli jsme si také smutné výročí. Dva roky od předložení novely zákona o manželství pro všechny. Dva roky, během kterých nedošlo na hlasování ve Sněmovně.


7. Potkali jsme se s vámi na Petříně

Ať zase jenom nesmutníme. To výročí jsme si 21. června připomněli na pikniku s našimi podporovateli a podporovatelkami. Bylo to moc příjemné odpoledne a vzniklo na něm tohle krásné video:



8. Odstartovali jsme online petici

Jen za první týden, co byla venku, jsme pod ni nasbírali 24 000 podpisů. A na kampaň, která to v srpnu doprovázela, jste nám za jediný týden přispěli 45 000 korun. Moc děkujeme!

9. Debatovali jsme v rámci Prague Pride

A trochu tak napravili lednový debakl ve Sněmovně. Pozvali jsme podporovatele i odpůrce. V duchu letošní pride to byla debata doslova mezigenerační.

10. Informovali jsme voliče a voličky

Před říjnovými volbami do krajských zastupitelstev a do Senátu jsme uspořádali exkluzivní průzkum. Jako vždycky jsme pro vás zjistili, kteří kandidáti a kandidátky podporují manželství pro všechny a s ním spojenou možnost adopce. Naše komunikace kolem voleb zasáhla víc než 500 000 tisíc lidí. To už je slušný počet voličů a voliček.

Slabší chvilka

V listopadu vyšlo najevo další nespravedlivé covidové opatření. Vláda sice nastavila pravidla pro svatby, ale vstup do registrovaného partnerství omezila daleko přísněji. Uzavřít ho směli jen lidé, pro které to byl opravdu neodkladný krok, například proto, že jeden z páru umírá.

Na tuhle i další nesrovnalosti jsme v otevřeném dopise upozornili předsedu vlády Andreje Babiše. Podepsalo ho 26 organizací a spolků. Kauza vzbudila velký mediální ohlas a odpovědi od premiéra jsme se sice nedočkali, ale Ministerstvo vnitra vše napravilo.


Propast mezi manželství a registrací připomínala i naše socha Spravedlnosti, která v červnu jezdila kolem Sněmovny.


11. Za svou práci v době pandemie jsme získali Civic Pride Award

Ocenění jsme od European Civic Forum dostali za to, že jsme během celého roku hlídáli vládní nařízení, pomáhali rozděleným gay a lesbickým párům, ale také samoživitelkám, umělcům bez práce, pracovníkům v první linii, rizikovým skupinám a dalším. Moc si té ceny vážíme.

12. Zprovoznili jsme férový e-shop

Najdete v něm přání od ilustrátorky Barbory Idesové, hrneček s motivem od Lucie Kacrové a časem toho bude ještě víc. Tak hurá na nákupy.

13. Překonali jsme hranici 50 000 online podpisů!

Ano, povedlo se to ještě v roce 2020 – 16. prosince. Jo, a jestli jste petici ještě nestihli podepsat nebo ji chcete někomu poslat, najdete ji tady.

A co se povede příští rok?

Věříme, že se Sněmovna k manželství pro všechny vrátí a konečně ho pustí do hlasování. Máme teď jako společnost i hodně jiných priorit, ale nezapomínejme na to, že novela zákona pomůže statisícům lidí. Celým rodinám, párům, rodičům i dětem. Právě letos se ukázalo, že opravdu potřebují chránit. Nežádají přitom o žádné zvláštní výsady, jen o to, aby k nim stát byl fér.

Jedna věc je jistá – Jsme fér tu bude i dál. A doufáme, že tu budete s námi. Přejeme vám, ať se vám v novém roce daří a ať ty dobré zprávy jenom přibývají.


Bez vás to nepůjde.
Darujte nám libovolnou částku, abychom ve své práci mohli pokračovat i příští rok. Ať se toho podaří ještě víc. Děkujeme.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.