2022: rok historických momentů a malých vítězství. Na to velké zatím čekáme

Už minulý rok byl velkolepý, ale letošek doslova předčil naše očekávání. Rok 2022 se zapíše do historie druhým předložením zákona o manželství pro všechny páry v Poslanecké sněmovně, ale také megaúspěšnou sbírkou, jejíž rekordní výtěžek zajistí další fungování iniciativy Jsme fér. Podpora manželství u české veřejnosti byla dalším výzkumem potvrzena na 65 procentech. Na světě je už 35 států, které svým gay a lesbickým občanům a občankám dovolují se brát. Česká republika se k těmto státům již brzy připojí.

Leden

Počátek roku přinesl historické rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie (CJEU) v případu „Baby Sara“. Bylo to poprvé, co CJEU rozhodoval o přeshraničním uznání rodičovských práv v duhových rodinách. V zájmu dítěte upřednostnil soudržnost rodin a nastavil pravidlo, že jestliže jedna země EU uzná dítě a jeho stejnopohlavní rodiče jako rodinu, musí ji uznat i všechny ostatní země EU. 

Časopis Glanc vydal pod titulkem „Boj o manželství“ text Dominiky Rýparové, který se zařadil mezi nejčtenější články na toto téma v roce 2022. Hned v lednu jsme ho se svolením redakce publikovali na našem webu

 

Únor

Dokumentární film Barbory Chalupové Zákon lásky o cestě za manželstvím pro všechny páry odvysílala Česká televize. Film tak mohlo zhlédnout široké publikum napříč republikou a zakusit pocity marnosti, s nimiž se gay a lesbické páry a rodiny s dětmi musí vyrovnávat. 

Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu. Společně s týmem spolku Prague Pride jsme okamžitě spustili aktivity na pomoc Ukrajincům, především queer uprchlíkům a uprchlicím a jejich rodinám. Sháněli jsme pro ně ubytování, poskytovali informace lidem na útěku, koordinovali pomoc, sdíleli odkazy na finanční sbírky. Tato pomoc dostala v danou chvíli přednost před všemi ostatními aktivitami. 

 

Březen

Přinášeli jsme příběhy LGBT Ukrajinců a Ukrajinek, kteří se dobrovolně přidali k armádě, aby bránili svoji vlast, a tím i naši svobodu. Je známo, že postavení LGBT lidí na Ukrajině nebylo dobré, ale válka odsunula homofobii na druhou kolej. 

Navázali jsme spolupráci s lidskoprávními organizacemi zaměřenými na ženská práva a u příležitosti Mezinárodního dne žen společně uspořádali setkání političek.

Spustili jsme náš zatím největší mediální projekt – videopořad a podcast Přes práh s moderátory Čestmírem Strakatým a Veronikou Sedláčkovou. Symbolické přenesení přes práh znamená pro novomanžele začátek manželského života. Náš pořad nabízí pohled pod pokličku tématu manželství dvou žen nebo mužů. V prvním dílu jsme navštívili maminky Kodešovy s jejich dětmi.

 

Duben

Film Zákon lásky cestoval za dalším publikem. Promítal ho významný festival dokumentárních filmů o lidských právech Movies That Matter v Haagu. Nizozemsko bylo první zemí světa, která manželství párů stejného pohlaví v roce 2001 umožnila.

 

Květen

Videoklip k písničce o manželství pro všechny páry zpěvaček a životních partnerek měl premiéru na sociálních sítích. Dohromady ho vidělo přes milion lidí po celém Česku.  

Českobratrská církev evangelická se na svém synodu přihlásila k podpoře LGBT věřících a vyjádřila zájem, aby v církevních sborech nacházeli domov a byli, tak jako všichni, přijímáni i se svými partnery a partnerkami. Zároveň se omluvila za to, že v minulosti se tito bratři a sestry mohli cítit v rámci církve málo vítaní.

 

Červen

Nastal historický okamžik – zákon o manželství pro všechny páry byl podruhé v dějinách předložen v Poslanecké sněmovně. Návrh přišel ve chvíli, kdy se podpora manželství pro všechny páry ve veřejnosti drží na stabilních 65 %. Potvrdil to reprezentativní výzkum MindBridge Consulting z května 2022. Přesto vláda k poslaneckému návrhu zákona o manželství pro všechny páry zaujala jen neutrální stanovisko. 

Oslovilo nás ministerstvo práce a sociálních věcí s výzvou, abychom se podíleli na přípravě nové Koncepce rodinné politiky na příštích pět let. Pozvání jsme přijali, v pracovní skupině nás zastupují naše právničky Adéla Horáková a Lucia Zachariášová. 

 

Červenec

Ústavní soud ve Slovinsku naznal, že tamní gay a lesbické páry byly dosud nepřípustně diskriminovány v otázce manželství a adopcí dětí. Manželství má být dle jeho výroku trvalým svazkem dvou osob bez ohledu na pohlaví a gay a lesbické páry mají mít možnost adoptovat dítě za stejných podmínek jako ostatní. Byl to zajímavý obrat v zemi, která v roce 2015 odmítla manželství pro všechny páry v referendu. V roce 2022 přibylo i Švýcarsko a Chile, kde si ale rovné manželství schválili už v 2021 a v 2022 jen vstoupilo v platnost. 

V Česku se žádný pokrok nekonal. I když jsme se poprvé v historii setkali na osobní schůzce s vedením strany a poslaneckého klubu KDU-ČSL, o pár dní později předložila skupina poslanců z KDU-ČSL, ODS, ANO, SPD a TOP-09 návrh zakotvit v Ústavě definici manželství jako svazku muže a ženy. Tím chtějí pouze dosáhnout zákazu manželství párů stejného pohlaví. Brzy poté následoval skandál, když média odhalila, že část důvodové zprávy poslanci zkopírovali od Aliance pro rodinu a odkazovali na zmanipulované výsledky vědeckých studií.

Srpen

Válka na Ukrajině přinesla mnoho překvapení; jedním z nich byla podpora, kterou prezident Zelenskyj vyjádřil zavedení rovným sňatkům. Prohlásil, že by osobně byl i pro plnohodnotné manželství.

Na festivalu Prague Pride jsme uspořádali dvě debatní akce, které účastníci a účastnice zaplnili do posledního místa. Byly to panelové debaty spojené s natáčením pořadu a podcastu Přes práh s živým publikem. Témata: Anti-genderem proti manželství pro všechny páry a Dezinformacemi proti manželství pro všechny páry.

V duhovém průvodu Prague Pride se sešlo 60 000 lidí a byl to báječný zážitek otevřenosti a radosti ze života po dvou letech poznamenaných covidem. 

Uvedli jsme na pravou míru zavádějící, manipulativní a nepravdivé informace, jimiž Aliance pro rodinu napěchovala svoji stížnost na generálního ředitele České televize adresovanou Radě České televize. Nelíbila se jí reportáž v pořadu 168 hodin s názvem „Pro všechny“.

Vláda dala neutrální stanovisko návrhu zákona, který by zavedením definice manželství v Ústavě znemožnil manželství pro gay a lesbické páry. 

 

Září

Zveřejnili jsme výsledky průzkumu mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do Senátu, který se týkal jejich postoje k manželství pro všechny páry.

 

Kuba se stala další zemí, kde se mohou brát gay a lesbické páry. V referendu o úpravě rodinného zákoníku podpořilo manželství pro všechny 67 % obyvatel. 

 

Říjen

Do Senátu bylo zvoleno šest férových senátorů a senátorek, kteří v našem předvolebním průzkumu deklarovali podporu manželství pro všechny páry. Předtím do druhého kola voleb postoupilo 14 férových kandidátů a kandidátek. 

Spustili jsme sbírku Patříme na Západ. A my nás tam dostaneme, jejímž cílem bylo zajistit finanční prostředky na fungování iniciativy Jsme fér v dalším roce. Je potřeba, aby byl slyšet náš hlas, když probíhá infiltrace ultrakonzervativních sil do státní správy a hrozí, že se naše země začne obracet na Východ. Ve chvíli spuštění sbírky jsme netušili, že se nám podaří vybrat víc než cílovou částku – neuvěřitelných 731 tisíc korun! Děkujeme!

Ve středu 12. října večer nastal šok. Z Bratislavy přišly zprávy o teroristickém útoku před queer barem, při níž zahynuli Juraj a Matúš a další osoba byla těžce zraněna. S dalšími 22 organizacemi jsme zveřejnili otevřenou výzvu Společně proti nenávisti, jíž jsme vládu a parlament vyzvali k přijetí konkrétních legislativních změn na posílení ochrany LGBT lidí, jejich rodin a dětí. 

Ve středu 26. října jsme s Prague Pride uspořádali shromáždění Společně proti nenávisti na Václavském náměstí. Uctít památku Juraje a Matúše a požadovat bezpečí LGBT osob v Česku přišlo několik tisíc lidí, na pódiu vystoupily desítky řečníků a řečnic.

 

Listopad

V reakci na události v Bratislavě se vyoutoval poslanec Jan Berki (STAN). Veřejně oznámil, že podporuje manželství pro všechny páry a plná rodičovská práva pro páry stejného pohlaví. Viditelnost LGBT lidí v politice a veřejném prostoru byla tématem, které se po teroristickém útoku na Slovensku často objevovalo. 

Zveřejnili jsme rozsáhlý investigativní text, který zkoumá jednotlivé případy ze zemí na východ od nás, kde katoličtí aktivisté spojení s ultrakonzervativními politiky zabránili pomocí změn Ústavy zavedení manželství pro gay a lesbické páry. 

Mexiko se přidalo k zemím, kde se lidé mohou brát bez ohledu na pohlaví toho, koho milují. Situace však není ve všech částech země stejná; jen 21 z 31 států a Mexico City dovolují stejnopohlavním manželům osvojení dítěte. 

 

Prosinec

V pondělí 5. prosince jsme slavnostně otevřeli výstavu velkoformátových fotografií Děti a rodiny, které stát neuznává, jejíž autorkou je světově uznávaná fotografka Jana Ašenbrennerová. Na pražském Masarykově nádraží výstava probíhá do 30. prosince, poté poputuje do dalších měst.

 

Rok 2022 byl opět historickým rokem, dokonce rekordním. Máme za sebou obrovský kus práce. Ušli jsme velký kus cesty na jejímž cíli nás čeká manželství pro všechny páry. Nic z toho by se ale nestalo nebýt vás, našich podporovatelů a podporovatelek nebo dobrovolníků a dobrovolnic. Jsou vás tisíce. Nic z toho by se nestalo také nebýt zákonodárců a zákonodárkyní, kteří chtějí docílit rovnoprávnosti statisíců LGBT lidí, párů a rodin s dětmi. Děkujeme vám všem za podporu, lásku, pomoc a energii, kterou nám po celý rok dáváte.

 

Představujeme tým iniciativy Jsme fér a kdo má co na starosti. Zleva: Kristýna – příběhy, Soňa – sociální sítě, Filip – komunikace, Lucia – právnička, Czeslaw – ředitel, Sabina – dárci, Veronika – dobrovolníci, Adéla – právnička.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.