Férové manželství ve světě: V islandském parlamentu nebyl proti vůbec nikdo

Ani jsme se nestihli ohřát na pomyslné portugalské pláži a už se zase vydáváme na sever. Tentokrát na Island, do země sopek, gejzírů a víl, ve které jsou lidská práva na prvním místě. Zákon o manželství pro všechny tam prošel obzvlášť hladce.

Ostrovní stát se může chlubit světovým prvenstvím: v roce 1980 se tam hlavou státu poprvé stala žena, dnes už bývalá prezidentka Vigdís Finnbogadóttir. Island se také těší pověsti země, kde je dodržování lidských práv na vysoké úrovni. Nelze se divit, že se stal v pořadí devátou zemí světa, která manželství zpřístupnila všem párům bez ohledu na pohlaví.

Stejná práva, jen jiný název

Jeho uzákonění předcházelo registrované partnerství, které islandský jednokomorový parlament Althing přijal v roce 1996. Vyslovily se pro něj tehdy všechny politické strany. Vstupovat do něj mohly pouze gay a lesbické páry, institut manželství byl naopak vyčleněný jen pro ty heterosexuální.

Islandský zákon o registrovaném partnerství tamní zákonodárci a zákonodárkyně postupem času novelizovali. Nakonec dosáhlo zrovnoprávnění s manželstvím včetně plných adopčních práv a možnosti vstoupit do svazku před Bohem. Partnerství se spisovatelkou a dramatičkou Jónínou Leósdóttir v roce 2002 uzavřela také pozdější islandská premiérka Jóhanna Sigurðardóttir, která patří mezi první otevřeně LGBT osobnosti ve vrcholné politice.

johanna_sigurdardottir.jpg
Johanna Sigurdardottir byla islandskou předsedkyní vlády v letech 2009 až 2013.

Když jsou (skoro) všichni pro

Po parlamentních volbách 2009 se právě nově vzniklá vláda Jóhanny Sigurðardóttir rozhodla zpracovat návrh novely zákona, který by manželství zpřístupnil i gay a lesbickým párům, nahradil by tedy dosavadní zákon o registrovaném partnerství. Podobně jako dříve ve Švédsku a v Norsku došli islandští politici a političky k závěru, že není nutné mít dva zákony, které se od sebe liší pouze v názvosloví.

Zákon o manželství pro všechny získal v Althingu podporu všech politických stran, koaličních i opozičních. 11. června 2019 pro něj hlasoval skoro celý parlament. Pro bylo 49 poslanců a poslankyň, proti nikdo. Čtrnáct zákonodárců a zákonodárkyň se hlasování zdrželo nebo se ho nezúčastnili. Účinným se zákon stal 27. června 2010.

Manželství pro všechny mělo na Islandu také dlouhodobou podporu veřejnosti. V průzkumu společnosti Gallup z roku 2004 s ním souhlasilo 87 % Islanďanů a Islanďanek. V květnu 2015 zveřejnila sociální síť PlanetRomeo vlastní „Gay Happiness Index“, v rámci kterého seřadila země světa podle toho, jak jsou tam LGBT lidé dlouhodobě spokojení. Island obsadil první místo žebříčku.

Mimochodem: Česko se pyšní osmnáctým místem, porazilo třeba Austrálii, Francii a Rakousko. Všechny tři už manželství pro všechny zavedly. Chceme být další! Pojďme o tom na Prague Pride říct českým politikům a političkám. 


Foto:
Reykjavik Pride, Johannes Jansson / norden.org / Creative Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.