Férové manželství ve světě: V islandském parlamentu nebyl proti vůbec nikdo

Ani jsme se nestihli ohřát na pomyslné portugalské pláži a už se zase vydáváme na sever. Tentokrát na Island, do země sopek, gejzírů a víl, ve které jsou lidská práva na prvním místě. Zákon o manželství pro všechny tam prošel obzvlášť hladce.

Ostrovní stát se může chlubit světovým prvenstvím: v roce 1980 se tam hlavou státu poprvé stala žena, dnes už bývalá prezidentka Vigdís Finnbogadóttir. Island se také těší pověsti země, kde je dodržování lidských práv na vysoké úrovni. Nelze se divit, že se stal v pořadí devátou zemí světa, která manželství zpřístupnila všem párům bez ohledu na pohlaví.

Stejná práva, jen jiný název

Jeho uzákonění předcházelo registrované partnerství, které islandský jednokomorový parlament Althing přijal v roce 1996. Vyslovily se pro něj tehdy všechny politické strany. Vstupovat do něj mohly pouze gay a lesbické páry, institut manželství byl naopak vyčleněný jen pro ty heterosexuální.

Islandský zákon o registrovaném partnerství tamní zákonodárci a zákonodárkyně postupem času novelizovali. Nakonec dosáhlo zrovnoprávnění s manželstvím včetně plných adopčních práv a možnosti vstoupit do svazku před Bohem. Partnerství se spisovatelkou a dramatičkou Jónínou Leósdóttir v roce 2002 uzavřela také pozdější islandská premiérka Jóhanna Sigurðardóttir, která patří mezi první otevřeně LGBT osobnosti ve vrcholné politice.

johanna_sigurdardottir.jpg
Johanna Sigurdardottir byla islandskou předsedkyní vlády v letech 2009 až 2013.

Když jsou (skoro) všichni pro

Po parlamentních volbách 2009 se právě nově vzniklá vláda Jóhanny Sigurðardóttir rozhodla zpracovat návrh novely zákona, který by manželství zpřístupnil i gay a lesbickým párům, nahradil by tedy dosavadní zákon o registrovaném partnerství. Podobně jako dříve ve Švédsku a v Norsku došli islandští politici a političky k závěru, že není nutné mít dva zákony, které se od sebe liší pouze v názvosloví.

Zákon o manželství pro všechny získal v Althingu podporu všech politických stran, koaličních i opozičních. 11. června 2019 pro něj hlasoval skoro celý parlament. Pro bylo 49 poslanců a poslankyň, proti nikdo. Čtrnáct zákonodárců a zákonodárkyň se hlasování zdrželo nebo se ho nezúčastnili. Účinným se zákon stal 27. června 2010.

Manželství pro všechny mělo na Islandu také dlouhodobou podporu veřejnosti. V průzkumu společnosti Gallup z roku 2004 s ním souhlasilo 87 % Islanďanů a Islanďanek. V květnu 2015 zveřejnila sociální síť PlanetRomeo vlastní „Gay Happiness Index“, v rámci kterého seřadila země světa podle toho, jak jsou tam LGBT lidé dlouhodobě spokojení. Island obsadil první místo žebříčku.

Mimochodem: Česko se pyšní osmnáctým místem, porazilo třeba Austrálii, Francii a Rakousko. Všechny tři už manželství pro všechny zavedly. Chceme být další! Pojďme o tom na Prague Pride říct českým politikům a političkám. 


Foto:
Reykjavik Pride, Johannes Jansson / norden.org / Creative Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Stanovisko Asociace klinických psychologů k rodičovství stejnopohlavních párů

Asociace klinických psychologů České Republiky, z. s. (AKP ČR) vydala stanovisko k otázce rodičovství párů stejného pohlaví, respektive možnosti těchto párů osvojit dítě, ať už dítě partnera/partnerky nebo dítě z institucionální péče. Ve stanovisku AKP ČR zdůrazňuje absenci spojení mezi sexuální orientací rodičů a zdravým vývojem dětí. Odkazuje na výzkumy Australské psychologické společnosti a českých odborníků a odbornic, které potvrzují, že obavy o dobro dětí ve stejnopohlavních rodinách jsou neopodstatněné.

83 zástupců a zástupkyní taneční scény vyzvalo k přijetí rovného manželství

Taneční aktuality, o. p. s., uspořádaly v uplynulých týdnech otevřenou výzvu za manželství pro všechny. V té vyzývaly oborové profesionály k podpisu textu, který se zastává rozšíření práv a svobod LGBT lidí v České republice. Dopis, ve kterém šéfredaktor serveru www.tanecniaktuality.cz Josef Bartoš žádá premiéra České republiky o aktivní podporu manželství pro všechny, podepsalo celkem 83 zástupců české profesionální taneční a pohybové scény.

Otevřený dopis dětí z duhových rodin Sněmovně

Děti z rodin, které vyrůstají nebo vyrůstaly v rodině s dvěma mámami nebo táty, napsaly otevřený dopis všem poslancům a poslankyním naší Sněmovny. V něm vyjádřily svou podporu a zdůraznily význam uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, jejich rodiče. V otevřeném dopise uvedly, že manželství pro všechny páry je v zájmu jejich rodičů i jich samotných. V České republice žijí tisíce dětí v duhových rodinách.

19 akademických senátů českých univerzit vyzvalo ústavní činitele k přijetí rovného manželství

Studenti Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze Michal Sikora a Roman Poliak napsali po vzoru uměleckých šéfů a šéfek divadel otevřený dopis akademických senátů veřejných vysokých škol k přijetí zákona o manželství pro všechny páry, adresovaný čtyřem ústavním činitelům České republiky. Jedná se tak o několikátou společenskou výzvu k přijetí rovných sňatků.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.