Pět důvodů, proč manželství pro všechny přijmout co nejrychleji

V minulé Sněmovně se o zákonu o manželství pro všechny páry hlasovalo až po 1052 dnech od předložení. Zákon sice prošel do druhého čtení, ale díky prodloužení projednávacích lhůt ve sněmovních výborech ze strany KDU-ČSL, na konci minulé Sněmovny spadl pod stůl. 8. června 2022 byl zákon předložen znovu. Věříme, že tentokrát cesta zákona o rovném manželství trnitá nebude. Přečtěte si pět důvodů, proč je zákon třeba schválit co nejdřív.

1. Pandemie ukázala, jak moc ho páry potřebují

Na události jara 2020 a podzimu nás nikdo nepřipravil. Ale připomněly nám, jak důležité jsou kvalitní, láskyplné mezilidské vztahy. A také jak může nerovnost v manželství zásadně ovlivňovat lidské životy. Tady na blogu jsme v rámci seriálu Láska rozdělená koronavirem zveřejnili hned několik příběhů gay a lesbických párů, kterým nutná opatření proti šíření koronaviru výrazně zkomplikovala život.

  • Ladislav a jeho partner ze Spojených států se během karantény nemohli potkat právě proto, že jim české zákony neumožňují, aby se vzali.
  • Hela těsně před začátkem karantény odjela na Slovensko – a po celou dobu, co karanténa trvala, se tak nemohla vidět se svou partnerkou Helou. Protože nejsou manželky.
  • Tomáš a jeho partner, který žije na Srí Lance, sice problémům s úřady čelí i v „běžném režimu“, ale pandemie jim to ještě ztížila.

Na systematické opomíjení gay a lesbických párů a jejich rodin jsme upozornili otevřeným dopisem bývalému předsedovi vlády ČR Andreji Babišovi. Přijde-li další vlna pandemie – nebo jiná vypjatá situace –, budou gay a lesbické páry zase ve stejné nevýhodě. Přitom právě v takových situacích jsou pro mnoho lidí manželství a rodinná stabilita tím, co jim pomáhá zůstat v psychické pohodě. Rychlé přijetí zákona by zajistilo, že stát nebude páry a rodiny dělit na kategorie a zajistí všem stejné bezpečí a důstojnost.

2. Také děti potřebují stabilitu

Rodina dětem poskytuje potřebné emocionální i ekonomické zázemí. To platí pořád, ale teď víc než kdy dřív. Nejistá doba se samozřejmě podepisuje i na duševní pohodě dětí – a vzhledem k tomu, že jich u nás nejméně dva tisíce vyrůstají v rodinách gayů či leseb, té stability je zásadní nedostatek.

Právě tyto děti jsou na současné situaci bity asi nejvíc. I když mají dva milující rodiče, stát jim neposkytuje stejnou právní ochranu jako jejich vrstevníkům. Bývalý premiér Andrej Babiš na začátku června 2020 přišel s návrhem vytvořit funkci dětského ombudsmana či ombudsmanky, ale příležitost zlepšit život znevýhodněných dětí se nabízí i tady. Přijetí zákona o manželství pro všechny by v případě další potenciální krize nejvíc pomohlo právě jim.

3. Manželství pro všechny povzbudí ekonomiku

Stalo se to v Irsku, stalo se to na Tchaj-wanu a v mnoha dalších zemích. Po tom, co se manželství otevřelo i gay a lesbickým párům, se roztrhl pytel se svatbami. Přece jen na ně ty páry dlouho a netrpělivě čekaly. Pro ekonomiku, hlavně pro tu lokální, to znamená příjemný „boost“. Zvýší se poptávka po drobných podnikatelích a podnikatelkách – od cukrářů a cukrářek přes květináře a květinářky po ty, co plánují eventy nebo vedou hotely a restaurace.

Podle lednové analýzy organizace Open For Business by přijetí zákona o manželství pro všechny mohlo do státního rozpočtu bezprostředně přisypat až 2,7 miliardy korun. V „době post-koronavirové“ je tahle částka ještě důležitější. A vlna svateb by mohla doslova zachránit stovky malých a středních podniků, které pandemie postihla nejhůř.

manzelstvi_cl.jpg


4. Většina LGBT lidí urgentně volá po manželství

A je jedno, jestli se jich to zrovna bezprostředně týká, nebo ne. Čeští gayové a lesby si uvědomují, že možnost uzavírat manželství a společně vychovávat dětí zásadně zlepší život a postavení LGBT lidí. Rovnost v manželství je pro ně nejen praktickým zlepšením, ale také vyjádřením skutečné rovnoprávnosti.

Když říkáme většina, myslíme opravdu naprostou většinu. Pro přijetí zákona se v průzkumu bývalé ombudsmanky a Prague Pride vyjádřilo 98 procent LGBT Čechů a Češek.

5. … a podporu mají také u veřejnosti

Při pohledu do internetových diskuzí to tak občas nevypadá, ale pravdou je, že Češi a Češky jsou pro rovné manželství. Loni se pro něj ve výzkumu agentury MEDIAN vyslovilo 67 procent české veřejnosti a toto číslo v čase stoupá.

Nejvíc vzrostla podpora mezi lidmi ve středním věku – ještě v roce 2018 manželství pro všechny podporovalo 65 procent z nich, loni už to bylo 74 procent. Mezi mladými lidmi do čtyřiatřiceti let to bylo dokonce 75 procent. A meziročně se zvyšuje i podpora pro přiosvojení a adopce dětí v duhových rodinách, které jsou neodmyslitelnou součástí navrhovaného zákona. Další důvod, proč není na co čekat.

Není na co čekat. Je čas o manželství pro všechny hlasovat.

 

Podpořte přijetí rovného manželství za jednu minutu. Podepište prosím a sdílejte online petici za manželství pro všechny. Náš cíl je získat 200 000 podpisů.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky ve Sněmovně 2023: Manipulace, nesmysly, obstrukce, ale také fakta a slova podpory

Novela zákona o manželství pro všechny páry byla předložena v červnu 2022. Debata ve Sněmovně se konečně otevřela 31. května 2023 a pokračovala 1. a 2. června 2023. Podle analýzy této debaty bylo 64 % času věnováno nesouhlasným projevům. Na hlasování zatím bohužel nedošlo. Přinášíme vám přehled podpůrných i oponentních výroků.

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.