Pět důvodů, proč manželství pro všechny přijmout co nejrychleji

V minulé Sněmovně se o zákonu o manželství pro všechny páry hlasovalo až po 1052 dnech od předložení. Zákon sice prošel do druhého čtení, ale díky prodloužení projednávacích lhůt ve sněmovních výborech ze strany KDU-ČSL, na konci minulé Sněmovny spadl pod stůl. 8. června 2022 byl zákon předložen znovu. Věříme, že tentokrát cesta zákona o rovném manželství trnitá nebude. Přečtěte si pět důvodů, proč je zákon třeba schválit co nejdřív.

1. Pandemie ukázala, jak moc ho páry potřebují

Na události jara 2020 a podzimu nás nikdo nepřipravil. Ale připomněly nám, jak důležité jsou kvalitní, láskyplné mezilidské vztahy. A také jak může nerovnost v manželství zásadně ovlivňovat lidské životy. Tady na blogu jsme v rámci seriálu Láska rozdělená koronavirem zveřejnili hned několik příběhů gay a lesbických párů, kterým nutná opatření proti šíření koronaviru výrazně zkomplikovala život.

  • Ladislav a jeho partner ze Spojených států se během karantény nemohli potkat právě proto, že jim české zákony neumožňují, aby se vzali.
  • Hela těsně před začátkem karantény odjela na Slovensko – a po celou dobu, co karanténa trvala, se tak nemohla vidět se svou partnerkou Helou. Protože nejsou manželky.
  • Tomáš a jeho partner, který žije na Srí Lance, sice problémům s úřady čelí i v „běžném režimu“, ale pandemie jim to ještě ztížila.

Na systematické opomíjení gay a lesbických párů a jejich rodin jsme upozornili otevřeným dopisem bývalému předsedovi vlády ČR Andreji Babišovi. Přijde-li další vlna pandemie – nebo jiná vypjatá situace –, budou gay a lesbické páry zase ve stejné nevýhodě. Přitom právě v takových situacích jsou pro mnoho lidí manželství a rodinná stabilita tím, co jim pomáhá zůstat v psychické pohodě. Rychlé přijetí zákona by zajistilo, že stát nebude páry a rodiny dělit na kategorie a zajistí všem stejné bezpečí a důstojnost.

2. Také děti potřebují stabilitu

Rodina dětem poskytuje potřebné emocionální i ekonomické zázemí. To platí pořád, ale teď víc než kdy dřív. Nejistá doba se samozřejmě podepisuje i na duševní pohodě dětí – a vzhledem k tomu, že jich u nás nejméně dva tisíce vyrůstají v rodinách gayů či leseb, té stability je zásadní nedostatek.

Právě tyto děti jsou na současné situaci bity asi nejvíc. I když mají dva milující rodiče, stát jim neposkytuje stejnou právní ochranu jako jejich vrstevníkům. Bývalý premiér Andrej Babiš na začátku června 2020 přišel s návrhem vytvořit funkci dětského ombudsmana či ombudsmanky, ale příležitost zlepšit život znevýhodněných dětí se nabízí i tady. Přijetí zákona o manželství pro všechny by v případě další potenciální krize nejvíc pomohlo právě jim.

3. Manželství pro všechny povzbudí ekonomiku

Stalo se to v Irsku, stalo se to na Tchaj-wanu a v mnoha dalších zemích. Po tom, co se manželství otevřelo i gay a lesbickým párům, se roztrhl pytel se svatbami. Přece jen na ně ty páry dlouho a netrpělivě čekaly. Pro ekonomiku, hlavně pro tu lokální, to znamená příjemný „boost“. Zvýší se poptávka po drobných podnikatelích a podnikatelkách – od cukrářů a cukrářek přes květináře a květinářky po ty, co plánují eventy nebo vedou hotely a restaurace.

Podle lednové analýzy organizace Open For Business by přijetí zákona o manželství pro všechny mohlo do státního rozpočtu bezprostředně přisypat až 2,7 miliardy korun. V „době post-koronavirové“ je tahle částka ještě důležitější. A vlna svateb by mohla doslova zachránit stovky malých a středních podniků, které pandemie postihla nejhůř.

manzelstvi_cl.jpg


4. Většina LGBT lidí urgentně volá po manželství

A je jedno, jestli se jich to zrovna bezprostředně týká, nebo ne. Čeští gayové a lesby si uvědomují, že možnost uzavírat manželství a společně vychovávat dětí zásadně zlepší život a postavení LGBT lidí. Rovnost v manželství je pro ně nejen praktickým zlepšením, ale také vyjádřením skutečné rovnoprávnosti.

Když říkáme většina, myslíme opravdu naprostou většinu. Pro přijetí zákona se v průzkumu bývalé ombudsmanky a Prague Pride vyjádřilo 98 procent LGBT Čechů a Češek.

5. … a podporu mají také u veřejnosti

Při pohledu do internetových diskuzí to tak občas nevypadá, ale pravdou je, že Češi a Češky jsou pro rovné manželství. Loni se pro něj ve výzkumu agentury MEDIAN vyslovilo 67 procent české veřejnosti a toto číslo v čase stoupá.

Nejvíc vzrostla podpora mezi lidmi ve středním věku – ještě v roce 2018 manželství pro všechny podporovalo 65 procent z nich, loni už to bylo 74 procent. Mezi mladými lidmi do čtyřiatřiceti let to bylo dokonce 75 procent. A meziročně se zvyšuje i podpora pro přiosvojení a adopce dětí v duhových rodinách, které jsou neodmyslitelnou součástí navrhovaného zákona. Další důvod, proč není na co čekat.

Není na co čekat. Je čas o manželství pro všechny hlasovat.

 

Podpořte přijetí rovného manželství za jednu minutu. Podepište prosím a sdílejte online petici za manželství pro všechny. Náš cíl je získat 200 000 podpisů.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.