2023: rok, který nás nejvíce přiblížil rovnému manželství

Uplynulý rok ukázal, že Česko je skutečně připraveno na manželství pro všechny páry. Podle průzkumů s ním souhlasí dlouhodobě kolem 65 % obyvatel, podpořil ho prezident republiky, další ústavní činitelé a činitelky, expertní organizace, duchovní, firmy, instituce, spolky, umělecké organizace, akademické senáty a mnozí další. Zdá se, že jediným, kdo nenaslouchá přání národa, je jeho vlastní Poslanecká sněmovna.

Leden
Nový rok nás vrhl přímo do víru významných událostí. Volili jsme hlavu státu. Skvělé bylo, že z osmi kandidátů a kandidátek jich pět podporovalo manželství pro všechny páry. V druhém kole zvítězil Petr Pavel, který se k rovným sňatkům vyjadřoval pozitivně a bez vytáček hned od začátku své prezidentské kampaně.

Při prezidentské kampani byla ale vypuštěna celá řada blábolů. Tím nejnešťastnějším bylo prohlášení kandidáta Pavla Fischera, že zrovnoprávnění manželství pro všechny posílí obavy o obchod s dětmi, a že nepodporuje společná rodičovská práva stejnopohlavních párů ze strachu z porušení Úmluvy o právech dítěte. Právnička Anna Hofschneiderová (nyní Sležková) tuto obavu vyvrátila s tím, že pohlaví rodičů nehraje ve vztahu k právům dítěte definovaným Úmluvou žádnou roli.


Únor
Svatého Valentýna oslavily mládežnické organizace některých politických stran výzvou svým kolegům a kolegyním ve Sněmovně, aby hlasovali o předloženém zákonu o manželství pro všechny páry. Pod výzvu se podepsali Mladé Pirátstvo, TOP tým, Mladé ANO, Mladí sociální demokraté, Mladí zelení a Mladí Starostové. Všímáte si správně, ze součaných vládních stran tu chybí Mladí občanští demokraté a samozřejmě Mladí lidovci.

Zveřejnili jsme stanovisko Odborné společnosti praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) k prospívání dětí v rodinách gay a lesbických párů: dítě potřebuje vyrůstat v milující rodině, v níž má oporu v dospělém. Proto není rozhodující, zda ho vychovávají rodiče stejného nebo rozdílného pohlaví.

 

Březen
Česká vláda s výhradami souhlasila s návrhem Evropské komise, aby rodičovství prokázané v jedné zemi EU bylo uznáváno i v ostatních členských zemích. Přeshraniční rodičovství se v Evropě podle odhadu týká kolem dvou milionů dětí párů stejného pohlaví i z ostatních rodin.

Libereckému zastupitelstvu už přišlo čekání dlouhé, a tak se rozhodlo symbolicky oddávat gay a lesbické páry na soukromých obřadech podobných klasické svatbě. Vzápětí se jim začali ozývat zástupci a zástupkyně měst z dalších koutů země, kteří se chtěli k této aktivitě připojit.

 

Duben
Prostě ostuda. Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení o porušení EU práva, protože Orbánova vláda přijala v roce 2021 cenzurní zákon ostře namířený proti LGBT lidem a rodinám s dětmi. Státy EU měly příležitost se k řízení na straně Evropské komise připojit a vyjádřit tak jasně, že stojí na straně lidských práv, svobody slova a ochrany slabších. Řada českých a zahraničních lidskoprávních organizací k tomu vyzvala naši vládu. Ta se ale rozhodla, že to neudělá.

 

Květen
V den Mezinárodního dne boje proti homofobii, bifobii a transfobii nám svitla jiskřička naděje… a hned pohasla. Sněmovna odhlasovala návrh Jana Berkiho (STAN) na předřazení novely o manželství pro všechny páry v programu schůze. Jenže jiné diskuze se pak vlekly tak dlouho, že manželství přišlo na řadu ve 21 hodin. Strany vládní koalice navrhly schůzi přerušit s tím, že tak pozdní čas není na projednání manželství důstojný. (??!!)

Další den Jana Pastuchová (ANO) opět navrhla předřazení novely, ovšem návrh byl zamítnut. Přesto někteří poslanci a poslankyně vystoupili se svými osobními příběhy na podporu rovného manželství, například Michaela Šebelová (STAN).


Červen
To pro nás byl měsíc s velkým M! Sněmovna začala manželství pro všechny páry projednávat 31. května a pokračovala do 2. června. Zazněla opět řada manipulací, urážlivých výroků, ale i silný hlas podpory. Na hlasování nakonec došlo 29. června. Poslanci a poslankyně skutečně poslali novelu zákona o manželství pro všechny páry do druhého čtení. Bohužel odhlasovali také protinávrh – zákaz rovného manželství přímo v Ústavě. Věřili byste, že někteří hlasovali pro oba dva návrhy?

Den před tím jsme v Senátu pořádali mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství stejnopohlavních párů: domácí a zahraniční zkušenosti. Záštitu převzal předseda Senátu Miloš Vystrčil, zdravici zaslal prezident Petr Pavel. Účastnila se celá řada významných zahraničních osobností z akademické i politické sféry.

Organizace GlobSec vydala aktuální zprávu Trendy 2023, podle níž 72 % Čechů a Češek souhlasí s manželstvím pro všechny páry. Nabízí se otázka: tak kde to teda vázne?

Mezitím se Estonsko rozhodlo stát  první postsovětskou a zároveň druhou postkomunistickou zemí, která schválila sňatky pro osoby stejného pohlaví.

 

Červenec
Uzákonění definice manželství jako svazku muže a ženy přímo v Ústavě by bylo závažným rizikem pro celou společnost. Ihned poté, co Sněmovna tento nápad šitý podle ruského střihu poslala do druhého čtení, jsme spustili velkou komunikační kampaň. Ta bude bít na poplach tak dlouho, dokud tento zákon neskončí zamítnut v propadlišti dějin.

 

Srpen
Jako každý rok jsme se s vámi osobně potkávali na festivalu Prague Pride. Připravili jsme řadu událostí od výstavy přes debaty, natáčení podcastu o manželství s Přepište dějiny až po rodinný a dětský den. Těšili jsme se z obrovské návštěvnosti, pokaždé jsme měli full house! Po celé zemi se desítky z vás začaly zapojovat do oslovování poslanců a poslankyň.

leto.jpg

 

Září
Spustila se lavina veřejných výzev k podpoře rovných sňatků. Nejdříve se ozvalo 66 firem, které premiéru Fialovi adresovaly otevřený dopis požadující přijetí manželství pro všechny páry. Další firmy postupně přibývaly, až se pod dopisem do konce tohoto roku objevila víc než stovka podpisů.

 

Říjen
Lavina veřejných výzev pokračovala. Přidalo se téměř 50 divadel a uměleckých spolků, přes 30 kin a téměř 50 duchovních, mentoři a mentorky poradny Sbarvouven.cz. A to byl teprve začátek…

 

Listopad
Manželství pro všechny páry podpořilo 19 senátů vysokých škol, přes 80 zástupců a zástupkyň taneční scény, děti z duhových rodin. Ústavní právnička Prof. JUDr. Helena Hofmannová Ph.D. se kriticky vyjádřila k návrhu na změnu Ústavy, stanovisko k adopcím dětí páry stejného pohlaví vydala také Asociace klinických psychologů ČR.

Zákon o manželství pro všechny páry konečně začaly projednávat sněmovní výbory.


Prosinec
O rovném manželství diskutovala Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti s podobně nanicovatým výsledkem jako předtím Ústavně-právní výbor. Agentura Median vydala zatím nejčerstvější data o podpoře manželství pro všechny páry v Česku: ano rovným sňatkům říká 67 % obyvatel země.

V Senátu jsme představili výstavu fotografky Jany Ašenbrennerové Děti a rodiny, které stát neuznává.

senat.jpg


2024 musí být rokem, kdy Česko přijme manželství pro všechny páry

Ve světě rovné sňatky postupně umožňují další země, ale my setrváváme zabetonovaní v pozici, která pro celou českou společnost není výhodná. Přitom jsme zavedení manželství pro všechny páry nikdy nebyli blíž. Většina obyvatel naší země stojí na straně rovnoprávnosti, podporuje demokratické hodnoty a chce patřit na Západ. Navíc v dnešní turbulentní době, kdy přecházíme z jedné krize do druhé, je právě rodina to nejdůležitější, co máme a co nám zajišťuje stabilitu a oporu.

 

Neexistuje jediný důvod, aby náš stát měl přistupovat k desetitisícům gay a lesbických párů a jejich dětem asociálně. Věříme, že je před námi rok, kdy v České republice zvítězí smysl pro rovnost všech lidí, demokracii a zdravý rozum.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.